Audiitorkogu / 21. veebruar 2022

Arvestusalaste uurimistööde 2021. aasta konkursi audiitortegevusega seotud töö

Lõputöö pealkiri: Juhtimisaruandluse koostamise täiustamisvõimalused BDO Eesti AS konsolideerimisgrupi näitel

Autor: Gaia-Marianna Salm

Juhendaja: Sulev Luiga

Kaasjuhendaja: Ester Vahtre
Tallinna Tehnikaülikool, majandusteaduskond, ärikorralduse instituut

Autori tutvustus: Olen töötanud 5 aastat BDO Eestis. Lõpetasin TalTechi rakenduskõrghariduse majandusarvestuse ja ettevõtluse juhtimise õppekava majandusarvestuse suuna. Mõtte lõputöö kirjutamiseks antud andis isiklik tööalane kokkupuude antud valdkonnaga, töötades BDO Eesti pearaamatupidajana.

Töö lühikokkuvõte: Aina tiheneva konkurentsiga majanduskeskkonnas, kus ettevõtted jätkuvalt arenevad ja suurenevad, on üheks olulisemaks toimiva äriühingu eduvõtmeks juhtide aja- ja asjakohased juhtimisotsused. Efektiivne juhtimisaruandlus on juhtidele oluliseks infoallikaks ettevõtete juhtimiseks vajalike ostuste vastuvõtmisel. Teema aktuaalsusest lähtudes analüüsiti ja sünteesiti BDO Eesti konsolideerimisgrupi äriühingute ning konsolideeritud juhtimisaruandluse korralduse täiustamisvõimalusi, et muuta juhtimisaruandluse koostamise protsessi operatiivsemaks, eesmärgipärasemaks ja kuluefektiivsemaks. Analüüsi ning läbiviidud küsitluste tulemusena tuvastati juhtimisarvestuse ja -aruandluse koostamise ja kasutamisel kaks olulisemat põhiprobleemi:

  1. Juhtimisarvestuse ja -aruandluse info kogumise ja koondamise protsess on vähetõhus, mis väljendub raamatupidamistiimi töötajate regulaarsete ületundide tegemises kindlatel perioodidel ning tipukoormuse ressursipuudusest tingituna on juhtimisaruandluse esitamise tähtaeg juhtimisinfo operatiivsust ja aktuaalsust vähendavalt hiline;
  2. Juhtimisaruandluse koostamisel on mõistlik senisest enam kasutada MS Exceli poolt pakutavaid täiendavaid automatiseerimisvõimalusi. Koos juhtimisaruandluse sisu ja visuaalse vormi muutmisega paraneks teabevahetuse tõhusus (teabe omandamise operatiivsus ning mõistetavus).

Probleemidele kujundati lahendusettepanekud, mille tõhususe hindamisel võrreldes olemasoleva korraldusega kasutati hindamiskriteeriumitena: (a) tegijate motivatsiooni muutust, (b) eesmärgipärasust, (c) kuluefektiivsust, (d) teabevahetuse tõhusust ning (e) vigade vältimist. Autor pakkus lahendusettepanekutena: (a) tööülesannete ümberjaotust, (b) info kogumise järjekorra ja tähtaegade täpsustamist (c) kasutada täiendavate automatiseerimisvõimalustena erinevaid MS Exceli funktsioone näiteks Pivot Table’it ja VLOOKUP ning (d) muuta aruandlust visuaalselt ja oluliste näitajate lisamisega atraktiivsemaks ja kergemini omastatavamaks.

Edasise arendussuuna pakkus autor välja BDO Eesti konsolideerimisgrupi juhtimisaruandlusele aruandesse tulevikku suunatud eesmärkide, eelarvete ja prognooside lisamist ehk kaasata juhtimisaruandlusesse senisest enam ka klassikalisemaid juhtimisaruandluse komponente.

Pakutud ettepanekutega täiustatud BDO Eesti konsolideerimisgrupi juhtimisaruandluse aruandevormid olid lõputöö üheks reaalselt kasutatavaks tulemuseks. Autori ettepanekutega täiustatud BDO Eesti konsolideerimisgrupi juhtimisaruandluse korraldus annab hinnanguliselt kokkuhoiu raamatupidamistiimi tööajas kokku ca 72 tundi aastas (igakuiselt ca 6 töötundi kuus). Aja kokkuhoiust ning tööülesannete ümberjagamisest tekkiv on rahaline kokkuhoid moodustab hinnanguliselt 5748 eurot aastas (igakuiselt ca 479 eurot).

Töös analüüsitud ja välja pakutud lahendused on rakendatavad ka teiste sarnasel tegevusalal ja arenguetapil olevatele äriühingutele.

Tutvu tööga pikemalt SIIN.

Jaga artiklit:
Menüü